Kategorie
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Używamy ich między innymi do personalizacji reklam. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie oraz akceptujesz naszą politykę prywatności.

Artykuł

Alergie skórne – co warto o nich wiedzieć i po jakie kosmetyki sięgać, gdy się pojawią?
Porady

Alergie skórne – co warto o nich wiedzieć i po jakie kosmetyki sięgać, gdy się pojawią? 

Jakich kosmetyków używać do złagodzenia alergii skórnych?

Alergie skórne często przyjmują formę wysypki lub czerwonych zmian i mogą występować na różnych, ale często powtarzalnych obszarach ciała. U niektórych osób pojawiają się ze zmiennym natężeniem i w zależności od klasyfikacji podłoża alergii, mogą być łatwiejsze lub trudniejsze w całkowitym wyleczeniu.

Skąd biorą się alergie skórne?

Okazuje się, że powodów występowania zmian skórnych o różnym nasileniu może być wiele, a uwarunkowania genetyczne to jedne z najczęstszych, stwierdzonych podłoży, które je wywołują. Jeśli zauważasz u siebie powtarzalne, bolące lub swędzące zmiany na skórze, które Cię niepokoją, to może  oznaczać to pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości alergicznych. Za chwilę podpowiemy Ci, jak możesz próbować sobie z nimi radzić jednak pamiętaj, że to przede wszystkim lekarz powinien wydać właściwą diagnozę.

Alergie skórne – co warto o nich wiedzieć, przed wprowadzeniem odpowiedniej pielęgnacji lub leczenia

Alergie skórne mogą i często pojawiają się w różnych partiach ciała. Wiele osób borykających się z alergiami skórnymi otrzymuje diagnozę AZS. Skrót ten pochodzi od schorzenia skóry określanego mianem Atopowego Zapalenia Skóry. W dużym skrócie, skóra z taką dolegliwością jest narażona na intensywne i częste przesuszanie, a w konsekwencji do jej pielęgnacji należy stosować właściwe kosmetyki. Osoby z AZS mogą zauważać na skórze liczne obszary z czerwonymi plamami, ale nie tylko. Często dodatkowym objawem posiadania takiej skóry są również wysypka, bardzo suche płaty, wręcz liszaje w powielających się obszarach, jak również dolegliwość w postaci intensywnego swędzenia. Bez wprowadzenia odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji takiej skóry, trudno mówić o jakimkolwiek łagodzeniu objawów.

Warto pamiętać, że osoby z AZS wcale nie muszą widzieć charakterystycznych objawów na skórze, a ta może przez cały czas borykać się ze stanem zapalnym. Tylko odpowiedni skład delikatnych produktów do mycia i nawilżenia wspomoże regenerację skóry.

Alergie skórne, w jaki sposób dbać o skórę z AZS?

Charakterystyczne dla AZS zmiany skórne zazwyczaj przypominają czerwone plamki lub krosty, które nawet po przemyciu delikatnym płynem nie mają tendencji do zanikania. Czasem dopiero po kilku dniach od wdrożenia prawidłowej pielęgnacji uspokajają się, wygasają.

Dlatego tak istotne w codziennej pielęgnacji jest dbanie o prawidłowy zestaw kosmetyków o delikatnym składzie. Do mycia warto stosować np. delikatne żele, które nie będą naruszały bariery ochronnej skóry i utrzymają ją na właściwym poziomie pH. Oprócz delikatnego żelu do mycia pamiętać należy również o mleczku do ciała lub balsamie, który nie uczula, a także mocno nawilża. Jeśli szukasz kosmetyków bezpiecznych, do skóry z AZS to bezpieczną opcją będą produkty dla najmłodszych.

Niestety, jedną z najbardziej dokuczliwych zmian na skórze potrafi być alergia skórna na twarzy, która jest zauważalna po tym, jak zaczynają pojawiać się wypryski lub trądzik pospolity. Alergie tego typu mają syndrom powracania, a zwykle też powodują konkretny dyskomfort. Alergia skórna twarzy wymaga specjalistycznej konsultacji lekarskiej i dobrania kompleksowej pielęgnacji zarówno oczyszczającej, jak i nawilżającej. W tej kwestii najlepiej poproś o wsparcie dermatologa.

Zapraszamy też do lektury innych artykułów z kategorii porady, w której między innymi wyjaśniamy jak zrobić Efekt Syrenki oraz podpowiadamy jak wzmocnić paznokcie po hybrydach.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Wymagane pola są oznaczone znakiem *